Code:
DRS-240-48(v. 1.0)
Name:DRS 48V/240W/1.15A/3.85A DIN rail power supply units
| Power supply | 90 - 305 V AC, 127 - 431 V DC |
| Power supply output | 5 A / 48 V DC |
| Battery charging current | 3.85A |
| Efficiency | 92% |
| Technical outputs relay type |
Bat. Low – low battery voltage DC OK - output voltage control AC Fail - AC power failure |
| Dimensions | 85.5 x 125.2 x 129.2 [+/-2 mm] |
| Operating conditions | -30°C ÷ 70°C |
| Protections |
OHP, OLP, UVP, SCP, OVP |
| Indication | LED optical indication |
| Warranty | 3 years |
